РІЗДВЯНЕ ПОСЛАННЯ ВИСОКОПРЕОСВЯЩЕННІЙШОГО АНТОНІЯ, МИТРОПОЛИТА БОРИСПІЛЬСЬКОГО І БРОВАРСЬКОГО, ПАСТИРЯМ, ЧЕРНЕЦТВУ І ВСІМ ВІРНИМ ЧАДАМ БОРИСПІЛЬСЬКОЇ ЄПАРХІЇ УКРАЇНСЬКОЇ ПРАВОСЛАВНОЇ ЦЕРКВИ

 

РІЗДВЯНЕ ПОСЛАННЯ ВИСОКОПРЕОСВЯЩЕННІЙШОГО АНТОНІЯ, МИТРОПОЛИТА БОРИСПІЛЬСЬКОГО І БРОВАРСЬКОГО, ПАСТИРЯМ, ЧЕРНЕЦТВУ І ВСІМ ВІРНИМ ЧАДАМ БОРИСПІЛЬСЬКОЇ ЄПАРХІЇ УКРАЇНСЬКОЇ ПРАВОСЛАВНОЇ ЦЕРКВИ Возлюблені у Господі всечесні пастирі,  чесне у Христі чернецтво,  боголюбиві миряни — брати й сестри!  

 

Днесь всяка тварь веселится и радуется,  

яко Христос родися от Девы Отроковицы  

(Канон Різдва Христового, 9 пісня)  

З почуттям великої радості вітаю вас із великим торжеством Різдва Христового: Христос рождається! Цією душевною радістю бажаю поділитися з вами, щоб нагадати: сьогодні для нас сяє нове світло, бо народившись, Господь повернув сенс нашій історії та відновив людську природу.  

Ще старозавітні пророки прагнули побачити Бога обличчям до обличчя. Праведний Іов навіть насмілився спитати Господа: «Чому ховаєш Лице Твоє і за ворога мене вважаєш?» (Іов. 13:24). А пророк Давид взиває: «Господи, буду шукати Лиця Твого» (Пс. 26:8). Однак жоден з них так і не зміг вгамувати свою спрагу. «Тому Бог, — як каже святитель Петро Хрисолог, —  знаючи, що смертні мучаться і страждають від бажання побачити Його, вибрав такий засіб стати видимим, який виявився не тільки найвеличнішим для людей, а й надзвичайним для ангельських сил». Віднині ми з Божою Матір’ю розпізнаємо в обличчі Немовляти не тільки свого Бога, але й оновлених себе.  

Відкривши нам справжнє обличчя Бога, Який став людиною, Різдво також відкриває нам справжнє обличчя людини, Божої дитини. «Вчора плоть зробила нас сліпими, — каже блаженний Августин, — сьогодні плоть відновлює наш зір». Бо через Воплочене Слово ми бачимо славу нашої людської природи, прийнятої для участі в Божественній природі (див. 2 Пет. 1:4). Розмірковуючи про це, святитель Лев Великий закликає: «Визнай, християнине, свою гідність, розпізнай в особі цього Немовляти власну подобу, ти, який в цю благословенну ніч стаєш через Нього дитиною Божою».  

Без Христового втілення ми були би подібні до людини, яка не знає свого обличчя. Але Христос прийшов, Спаситель народився! Різдво Сина Божого відкриває нам нашу справжню сутність; у його світлі ми бачимо світло (див. Пс. 36:10); у віддзеркаленні Його обличчя ми відкриваємо власну таємницю: «Дивіться, яку велику любов дав нам Отець, щоб нам називатися і бути дітьми Божими» (1 Ін. 3:1). Відтепер ми справді є дітьми Божими, і тому по праву можемо звертатися: «Авва, Отче!».

Наше справжнє обличчя, наша справжня природа — обожені. Ми більше не сироти. Його Отець — наш Отець, а Його Бог — наш Бог (див. Ін. 20:17)! Як й Іісус Христос, ми також є Божими дітьми, яких чекають у Небесному домі. Незважаючи на наші недоліки, тут ми освячені. Попри наші страхи й сумніви, тут ми отримуємо просвітлення й утвердження. Ми були загублені, а тепер — врятовані. Син Божий став одним з нас, і ми — обожені.  

Бог Сам прийшов навчити нас, що необхідно робити, аби ми більше не втратили це дорогоцінне усиновлення, і водночас особистим прикладом показує, як саме треба виконувати волю Отця Небесного. Тому священномученик Іриней Ліонський підкреслює: «Слово Боже прийшло, щоб жити в людині, щоб навчити людину жити в Бозі». Бог став людиною не тільки для того, щоб одягнути нашу людяність, але й щоб дати нам можливість по благодаті розділити Його Божественність. Сьогодні нам дана не тільки радість Спасителя, Який живе поруч з нами, але й обітниця розділити Його вічність.  

Возлюблені у Господі всечесні пастирі, чесне у Христі чернецтво, боголюбиві миряни — брати й сестри! У самому серці цієї ночі, позначеної шумом нестихаючих боїв, тріском зброї, стогоном хворих і самотніх, Син Божий приходить, щоб повернути надію нашому відчаю, запропонувати світло нашим пошукам і сенс нашим стражданням, принести розраду нашій розгубленості. Вітаючи всіх вас зі світлим святом Різдва Христового, закликаю молитися одне за одного, щоб Всемилостивий Господь дав нам сил стати спроможними прийняти Новонароджене Богонемовля, дорожити оновленою Ним людською природою і втілювати Його благу волю в нашому житті. «Бог же миру хай буде з усіма вами. Амінь» (Рим. 15:33).  

Христос рождається! Славімо Його!  

+ Антоній

 Божою милістю Митрополит Бориспільський і Броварський  

Різдво Христове

2024 р.