Звернення Високопреосвященнійшого АНТОНІЯ, митрополита Бориспільського і Броварського до духовенства, чернецтва та всіх вірних чад Бориспільської єпархії Української Православної Церкви з нагоди початку посту на честь свв. первоверховних апп.Петра і ПавлаВозлюблені у Христі брати і сестри, вірні чада Бориспільської єпархії Української Православної Церкви!

Сердечно вітаю вас з початком посту на честь святих первоверховних апостолів Петра і Павла.

Церква закликає нас до посту, показуючи приклад святих апостолів, які, прийнявши Святого Духа в день П'ятидесятниці, у пості та молитві готувалися до всесвітньої проповіді Євангелія. Піст має за мету виховання людини, затвердження її у принципах віри, моральності та служіння своєму Творцю. Піст – це боротьба проти гріха, своєрідний виклик такому способу життя, який ґрунтується на гріху. Це боротьба з собою: своїми згубними звичками, своїм безсиллям, безвольністю та пристрастями. Піст завжди є радісним для тих, хто бажає духовно рости та розвиватися, адже духовне життя вимагає постійного руху до вдосконалення. Саме таким чином людина очищується, а її душа, у відповідь на заклик Божий, розкривається для добра.

Цього року Петрів піст розпочинається в складних умовах. Майже чотири місяці наша Батьківщина охоплена полум’ям війни. Ми не перестаємо скорбіти від того, що гинуть воїни на фронті. Глибоким болем відгукується в серці смерть кожного безвинно убієнного мирного жителя. Важко спостерігати за руйнівними наслідками бойових дій, особливо коли це стосується храмів та монастирів. Нажаль, ця біда не оминула Бориспільську єпархію, в якій три храми знищені повністю і ще чотири зазнали руйнувань різного ступеня тяжкості. Але не зважаючи на всі труднощі воєнного часу, наші храми та монастирі продовжують надавати всебічну допомогу тим, хто цього потребує. Серед справжніх патріотів, які мужньо боронять рідну землю на передовій, є багато чад Бориспільської єпархії. Всі ми відчуваємо особливу відповідальність бути  об΄єданими навколо важливої мети – відстояти суверенітет і цілісність Української Держави.

Але останнім часом активізувались певні сили, яким, очевидно, не потрібна єдність українського народу в такий кризовий історичний момент. Займаючись відверто деструктивною діяльністю, ці сили систематично розпалюють релігійну ворожнечу в нашому суспільстві. Як наслідок, вже мають місце численні випадки силового захоплення храмів Української Православної Церкви, з приниженням та навіть побиттям віруючих. На священнослужителів, особливо настоятелів храмів, звершується безпрецедентний в новітній історії тиск з метою переводу парафій до новоствореної так званої Православної Церкви України. Нажаль, майже за всіма випадками релігійного протистояння стоять органи місцевого самоврядування. Дійшло до того, що деякими такими органами були ухвалені абсолютно незаконні рішення про заборону діяльності нашої Церкви в межах тих чи інших територіальних громад. Ми неодноразово звертались до представників влади та до силових структур щодо порушення конституційних прав віруючих громадян України. Але ці звернення не були почуті. Навпаки, деякі посадові особи  підступно, вдаючись до відвертої неправди, почали сіяти ворожнечу серед людей та створювати конфліктні ситуації на парафіях Бориспільської єпархії. Прикро, що в той час, коли наші віряни, відгукнувшись на заклик своєї Батьківщини, пішли на фронт боронити її цілісність, місцеві можновладці, які, в переважній більшості, не належать до Православної Церкви, своїми діями та постановами безжально нищать цю цілісність, забороняючи батькам, дружинам та дітям наших захисників вільно молитися у своїх храмах.

Дорогі брати і сестри! Церква Христова переживає важкі часи не вперше у своїй історії. І раніше були дуже суворі випробування. Але жодне з них не змогло знищити Святу Церкву, бо во главі Церкви завжди стояв і стоїть Сам Господь наш і Спаситель  Іісус Христос. Це проста і дуже важлива істина. Якщо нас не чує наша влада, яка мала б захищати наші законні права, нам, православним віруючим, не можна забувати, що вся наша надія – на Всесильного Бога. Тому закликаю вас, дорогі пастирі, чернецтво та всі вірні чада Бориспільської єпархії, провести Апостольський піст в особливому утриманні та молитві, щоб Сила Господня вразумила всіх тих, хто закриває наші храми та ухвалює антицерковні рішення. Благословляю духовенству, чернецтву, особливо вдовам та всім чадам Бориспільської єпархії перші три дні Петрова посту вкушати лише хліб і воду. Так само слід проводити середи і п΄ятниці до кінця посту.  Також благословляється в день прочитувати по одній кафізмі з Псалтирі з трьома земними поклонами за мир в Україні, а служіння Божественних літургій завершувати читанням колінопреклонної молитви, що додається.

Постараємось достойно провести Петрів піст. Нехай Господь укріпить наші сили та прийме наш молитовний труд. Сила Божа все переможе! Віримо, бо з нами Бог!

Божою милістю,

+ АНТОНІЙ

МИТРОПОЛИТ БОРИСПІЛЬСЬКИЙ І БРОВАРСЬКИЙ

КЕРУЮЧИЙ БОРИСПІЛЬСЬКОЮ ЄПАРХІЄЮ

БОРИСПІЛЬ, 2022 РІК

МОЛИТВА

Милостивый Боже, Господи Вседержителю, Духа Твоего Святаго апостолом ниспославый, укрепи ны шествием стезями сего поста, да достигше покаяния, исцелим раны душ наших, кои своим маловерием и многими грехми соделаша. Не остави нас сирых во время обстоящей скорби сей, мнози бо стужают ны и, погубити хотяще, посрамляют веру нашу. На Тя отцы наши уповаша, уповаша и избавил еси я, такожде и мы, ныне быша поношение человеков и уничижение людей, смиренно взываем тебе: Отче святый, призри с небесе на верных чад твоих и вражду утиши, коварных помыслы укроти, злыя языки умолчи, слезы жен и детей правдою Твоею осуши и всех нас тишиною утеши. Такожде молим: начальствующия умудри и отверзи им затворенные их очи, да благою совестию подвигнутся и греси не сотворят, дуси свои погубивше. Страха же не убоимся, ниже смутимся – яко с нами Бог в Троице дивно поклоняемый, Ему же слава во веки веков. Аминь.