Різдвяне послання Митрополита Бориспільського і Броварського Антонія

Різдвяне послання Митрополита Бориспільського і Броварського Антонія

«Пришел еси от Девы, не ходатай,
ни Ангел, но Сам Господи, воплощься,
и спасл еси всего мя человека»
(ірмос 4-ї пісні Недільного канону, глас 2-й)

Возлюблені у Господі всечесні пастирі,
чесне у Христі чернецтво,
боголюбиві миряни — брати й сестри!

Ще у Старому Завіті Бог, через святого пророка і псалмоспівця Давида, відкрив людині її справжню природу: «Ви — боги і сини Всевишнього всі ви» (Пс. 81:6). І дійсно, історія старозавітного людства знає багатьох праведників, та не знайшлося не лише того, хто зміг би спасти увесь рід людський, але й бодай когось, хто міг би спасти хоча б сам себе. Саме тому в цьому світі мав з’явитися Той, Хто зміг би не просто бути найкращим у виконанні заповідей Божих, але і Сам був би Богом. З цієї причини Слово Боже, Друга Іпостасть Пресвятої Трійці, народжується від Пречистої Діви Марії, щоб «благодать воцарилася через праведність до життя вічного Іісусом Христом, Господом нашим» (Рим. 5:21).

Господь став повністю подібним до нас по плоті, але разом з тим, у порівнянні зі старим Адамом, який через гріхопадіння спотворив людське єство, Христос став родоначальником нового людства — людства без гріховного пошкодження і вільного від диявольського полону. Преподобний Єфрем Сирин пише: «Божественне єство, яке є вищим над усе, схилилося у Своїй любові з висот та узяло на Себе те, що нам властиве». Таким чином, святі отці наголошують на тому, що у Боговтіленні Син Божий сприймає не якусь особливу, а саме пошкоджену гріхом людську природу та в Самому Собі очищує її для того, щоб згодом повернути її нам. Господь Своїм народженням зодягнув нас у ризу слави й одежу спасіння. Він знімає з нас одяг, прийнятий нами у вигнанні, і натомість дає нам новий — преображене тіло, завдяки якому відтепер ми можемо поєднатися зі Своїм Спасителем.

Неможливо жодними словами переоцінити той Дар, який зійшов до нас з самого Неба. Святитель Григорій Палама дивується цій події і закликає нас: «Піднесіть ваші думки, бо я сьогодні бачу, що небо й земля мають рівну честь. Немає нічого, що було би чудеснішим і почеснішим за Вертеп, Ясла, одяг Немовляти та Ного пелюшки, бо з усього, що Бог від початку створив, немає нічого, що могло би бути більш корисним для всіх або більш божественним за Різдво Христове, яке ми сьогодні святкуємо».

Різдво Христове стає для нас прикладом любові, яка не має жодних кордонів. Вона не підвладна законам природи, бо Всесильний Бог бере на Себе слабку людину, щоб, як каже святитель Петр Хрисолог, «відновити її любов’ю, призвати благодаттю, підтримати й укріпити Своїм милосердям, залучити до Себе й прийняти в Божественні обійми».

Возлюблені у Христі всечесні пастирі, боголюбиві ченці та черниці, дорогі брати й сестри! Вітаючи всіх вас зі світлим святом Різдва Христового, закликаю навчитися від Богонемовляти перемагати перешкоди несправедливості любов’ю, принесеною Ним з Неба та заснованою на мирі й благоволінні. Тож присвятімо своє життя Богу і особливо — у важкі моменти, коли від нас потребується стояння за чистоту православної віри. І якщо ми у своєму житті проявимо вірність Богові і Ного святим заповідям, «Сонце Правди» Христос Бог наш обов’язково розтопить лід нашої гріховності та зробить нас сприйнятливими до Ного благодаті, як руно до дощу (див. Пс. 71:6). І тепер, коли ми, завдяки пришестю у цей світ Спасителя, зодягнені у нову славу преображеної природи, подякуймо Господу за можливість стати «причасниками Божого єства» (2 Пет. 1:4) по благодаті та в мирі піднесімо свої молитви один за одного.

МИТРОПОЛИТ БОРИСПІЛЬСЬКИЙ І БРОВАРСЬКИЙ

Різдво Христове

2020 р.