Пасхальне послання керуючого Бориспільською єпархією

Пасхальне послання керуючого Бориспільською єпархією

«Смерти празднуем умерщвление, адово разрушение,

иного жития вечного начало, и играюще поем Виновнаго,

Единаго Благословенного отцев Бога и Препрославленного.»

(Тропар 7-ї пісні Пасхального канону)

Христос Воскрес!

У цей пасхальний день сердечно вітаю всіх вас «зі святом свят і торжеством із торжеств», коли Воскреслий Господь наш Іісус Христос знищив смерть і пекло та дарував нам «життя вічного початок». Милістю Божою ми знову радісно зустрічаємо Світле Христове Воскресіння, і ця радість об’єднує нас в єдине Тіло, омите Кров’ю Спасителя на Хресті.

Пасха — це свято єднання і любові. Святкуючи Торжество Воскресіння, ми вітаємо одне одного переможними словами «Христос Воскрес!», і ними збагачується наша духовна радість, окриляється наша молитва та живиться наша взаємна любов. Святитель Григорій Ніський так каже про важливість Пасхи: «Цей день навіть радісніший за майбутній: тоді справедливо будуть плакати ті, чиї гріхи відкриються; сьогодні ж — між нами немає опечалених. Нині і праведник радіє, і той, хто не очистив свою совість, має надію виправитися покаянням. Цей день забирає будь-яку скорботу, і немає людини, котра б не знаходила розради в урочистості Свята». І дійсно, у храмі за пасхальним богослужінням ми відчуваємо особливу радість, бо вона є плодом Того, Хто внаслідок Своєї безмежної любові до людини сходить за нею в темну безодню пекла, щоб дати їй можливість стати з Ним єдиною через благодать.

Після Свого Воскресіння Господь декілька разів являвся Своїм апостолам, допоки не застав їх усіх разом, у такий спосіб об’єднавши їх у Єдину Церкву, якою є Його Тіло. І, за свідченням святителя Іоанна Златоуста, всі ми, — які постилися і які не постилися, — також маємо бути єдині, «бути разом і мати все спільне хвалячи Бога і перебуваючи в любові в усього народу» (Діян. 2:44, 47), бо Воскресіння Христа є святом єдності та любові. Господь стає ніби Першопрохідником, стопами Якого ми всі вийдемо із гробів та станемо для вічного життя в єдності з Ним. За словами святого праведного Іоанна Кронштадтського, Христос «Своїм Воскресінням поклав початок воскресінню всього людського роду, яке відбудеться в останній день. І Його Словом всемогутнім у свій час воскреснуть усі люди». І хоча наше загальне воскресіння ще не звершилося, але у Христі Воскреслому воно вже відбулося. Саме тому святитель Лев Великий так переконано говорить про загальне воскресіння людського роду з мертвих як про вже звершене: «Отже, улюблені, ми розіп’ялися у Христі, ми вмерли, були поховані та в Ньому третього дня воскресли». Воскресіння Спасителя стало втіленням уже тієї єдності з Ним, яка буде після Його Другого Славного Пришестя.

І все ж, усе це можливе для кожного з нас не без особистих трудів. Адже Сам Спаситель сказав: «Від днів же Іоанна Хрестителя донині Царство Небесне силою здобувається, і хто докладає зусилля, здобуває його» (Мф. 11:12). За умови праці над собою, саме з перемогою Христа над смертю стало можливим єднання в Бозі. Преподобний Симеон Новий Богослов каже: «Тепер, коли ми, залишаючи цей світ і його суєту, при сповіданні Страстей Христа Господа, входимо у гроб покаяння та смирення, Він Сам сходить із небес, входить у наше тіло, як у гроб, з’єднується з нашими душами і воскрешає їх, мертвих від гріхів, і, воскресивши, дає благодать бачити славу тайни Воскресіння».

Улюблені у Господі пастирі, чесне у Христі чернецтво, боголюбиві миряни — брати і сестри! У нелегкі для нашої багатостраждальної Батьківщини України часи ми вже явили єдність у вірності Єдиній, Святій, Соборній і Апостольській Церкві. Будемо і надалі, зміцнені Воскресінням Спасителя, прагнути єдності в Його Церкві, бо тільки тут ми можемо знайти Його Воскреслим. Бажаю, щоби радість Його Воскресіння була в наших серцях і заспокоювала нас. Нехай Господь сподобить нас не тільки вірити в Його Воскресіння, а і бачити його, адже щонеділі ми співаємо: «Воскресение Христово видевше», а не тільки «веровавше». Нехай у цей рік Христове пресвітле Воскресіння воскресить нас для нового, богоугодного та сповненого любові життя, щоб як «Христос воскрес з мертвих славою Отця, так і нам ходити в оновленому житті» (Рим. 6:4).

Христос Воскрес!

Воістину Воскрес!

 + Антоній
Митрополит Бориспільський і Броварський

 Пасха Христова,

2019 р.