Митрополит Бориспільський і Броварський Антоній взяв участь у канонізації преподобноісповідниці Смарагди3 травня, по благословінню Місцеблюстителя Київської митрополичої кафедри митрополита Чернівецького і Буковинського Онуфрія, керуючий справами Української Православної Церкви, ректор Київської духовної академії і семінарії митрополит Бориспільський і Броварський Антоній очолив Божественну Літургію у Введенському жіночому монастирі м. Ніжина.

Митрополиту Антонію співслужили архієпископи: Херсонський і Таврійський Іоанн, Чернігівський і Новгород-Сіверський Амвросій, Городницький Олександр, єпископи: Ніжинський і Прилуцький Іриней, Конотопський і Глухівський Роман, Бородянський Варсонофій, Фастівський Даміан, голова адміністративного апарату Київської митрополії протоієрей Володимир Коцаба і духовенство обителі.
За богослужінням собор архієреїв торжественно звершив чин канонізації преподобноісповідниці Смарагди, ігумені Ніжинської.

*   *   *

Ігуменя Смарагда (Онищенко Уляна Авраамнівна) народилась 2 (15) січня 1858 року в селі Марківці Бобровицького району. З семи років вона проживала в жіночому Введенському монастирі м. Ніжина. У 18 років матушка прийняла постриг з іменем Смарагда. Після смерті ігумені Анни в 1914 році стала настоятелькою обителі.

У 1922 р. під час більшовицької кампанії з вилучення церковних цінностей ігуменю Смарагду було засуджено на 3 роки позбавлення волі. Після закриття монастиря у 1927 р. 90 насельниць на чолі з ігуменею Смарагдою було переведено до Козелецького Георгіївського монастиря.

У 1930 році матушку вдруге заарештовано «за антирадянську агітацію». Ігуменю Смарагду три роки утримували під вартою у Ніжинській в'язниці, що остаточно підірвало її здоров'я. Оскільки попереднім слідством склад злочину не було встановлено, матушку звільнили. Та невдовзі, у 1935 році ігуменя Смарагда померла й була похована в Чернігові.

16 листопада 2011 року з благословення Преосвященнішого єпископа Ніжинського і Прилуцького Іринея відбулося перепоховання останків колишньої настоятельки Ніжинського Введенського жіночого монастиря ігумені Смарагди з міського кладовища «Ялівщина» Чернігова на територію Введенського монастиря.

March 2024