Звернення Святішого Патріарха Московського і всієї Русі Кирила до місцеблюстителя Київської митрополичої кафедри митрополита Чернівецького і Буковинського Онуфрія, архіпастирів, пастирів і всіх вірних чад Української Православної ЦерквиСвятіший Патріарх Московський і всієї Русі Кирил звернувся до місцеблюстителя Київської митрополичої кафедри митрополита Чернівецького і Буковинського Онуфрія, архіпастирів, пастирів і всіх вірних чад Української Православної Церкви у зв'язку з ситуацією на Україні.

Ваше Високопреосвященство, возлюблений у Господі Владико Онуфрію, Місцеблюстителю Київської митрополичої кафедри! Преосвященні архіпастирі і пастирі! Дорогі брати й сестри!

Зі скорботою, тривогою і болем дивлюсь я на те, що зараз відбувається на Україні.

Політичні чвари призводять до конфронтації і розділення серед людей, у тому числі й пов'язаних спільною вірою. Під загрозою — існування України як єдиної держави. Ці події стали наслідком внутрішньої політичної кризи, нездатності різних суспільно-політичних сил домовитися про ненасильницьке вирішення існуючих у суспільстві проблем.

Чадами нашої Церкви є люди різних політичних поглядів і переконань, у тому числі ті, хто сьогодні стоять по різні сторони барикад. Церква не займає ту чи іншу сторону в політичній боротьбі. Але обов'язок Церкви — печалуватися про тих, хто зазнає насильство, хто потребує захисту, чиє життя в небезпеці.

Відповідаючи на Ваше звернення, дорогий Владико, запевняю Вас і нашу українську паству в тому, що зроблю все можливе, щоб переконати всіх тих, у чиїх руках знаходиться влада, що не можна допустити загибелі мирних людей на дорогій для мого серця землі України.

Кров наших побратимів, пролита в Києві та інших містах України, це плід ненависті, яку учасники протистояння з різних боків дозволили ворогові роду людського зростити у своїх серцях. Нехай Господь зупинить будь-яку руку, підняту з наміром заподіяти біль і страждання, і благословить тих, хто відстоює мир. Нехай не допустить Він, Всемилостивий Отець наш, щоб брат пішов на брата, щоб продовжилося насильство, щоб піддавалися зневаженню святині. Нехай не буде більше жертв на українській землі. Піднесемо про це спільну палку молитву.

Ніхто з тих, хто живе зараз на Україні, не повинен відчувати себе чужим у своєму рідному домі, якою б мовою він не говорив. Не можна допустити подальшої поляризації суспільства, зростання насильства проти мирних громадян, необхідно всьому населенню гарантувати реалізацію його прав і свобод, включаючи право на участь у прийнятті доленосних рішень. Ті, в чиїх руках знаходиться влада, зобов'язані не допустити насильства й беззаконня. Український народ повинен сам, без зовнішнього впливу, визначати своє майбутнє.

Братство російського, українського та білоруського народів — реальність, вистраждана історією та багатьма поколіннями наших предків. Ця реальність, яка живе в наших серцях, повинна визначити наше майбутнє, і її не можна приносити в жертву миттєвим інтересам.

Сьогодні, у Прощену неділю, я звертаюся до всіх моїх братів і сестер у Христі з палким закликом пробачити і зрозуміти один одного. Звертаюся до всіх можновладців: не допустіть насильства по відношенню до мирних громадян!

Господи, благослови народ Твій і збережи від усякого зла кожного, хто живе на українській землі!

+ КИРИЛ, ПАТРІАРХ МОСКОВСЬКИЙ І ВСІЄЇ РУСІ

March 2024